Nová sezóna, nová značka motocyklu. Náš úspěšný závodník disciplíny enduro, Adolf Živný, vyměnil stroje a v letošní sezóně zasáhne do bojů na ME a v MMČR s motocykly TM. Co ho vedlo ke změně a jaké jsou jeho plány pro letošní sezónu?

 

Adolfa Živného čeká nová výzva s TM

 

Na začátku týdne jsi oznámil přechod na nový motocykl, jak se tato změna vlastně zrodila?Zdravím Tě! Děkuji za tvůj zájem a zdravím také všechny čtenáře Motolevelu.

Ke značce TM jsem se vlastně dostal naprostou náhodou. Chtěl jsem na následující sezónu zkusit něco nového. O TM jsem zapřemýšlel již párkrát v minulosti, jelikož dlouho spolupracuji s Ivanem Šulcem, který je importérem TM a dodavatelem Circuit do České republiky. Na letošek jsem měl ale zálusk na svou vysněnou motorku, na které doufám jednou budu závodit. To se ale z finančních důvodů nepovedlo, a tak jsem se musel rozhlédnout i po jiných značkách a o TM jsem začal uvažovat jako o možnosti. Díky tomu, že jsme s Ivanem našli společnou cestu, jsem zvolil právě tuto značku. Strašně moc si vážím lidí, kteří business v tomto sportu dělají srdcem, a věřím, že Ivan je jedním z nich.

Teď máš půjčený dvoutaktní motocykl, ale závodit bys měl na jiném. Můžeš nám představit aktuální motorku a tvůj závodní speciál, který teprve dorazí?

Je tomu tak. Momentálně mám doma TM MX 250 ES 2T, kterou mi Ivan zapůjčil, než mi dorazí závodní motorka. Je to jedna z věcí, která mě v téhle spolupráci nadchla. Ostatně toto plánuje i u běžných zákazníků. To se jen tak v České republice nevidí. Závodit budu na čtyrtaktu o obsahu 300 ccm. Na této motorce jsem měl možnost jezdit při testování pro jeden motocyklový magazín, kde mě uchvátil její výkon a posez na ní.

V jednom z postů na Instagramu jsi zmínil, že tě vždy lákaly nové nepoznané věci. Jaké výzvy tě s TMkou čekají v letošním roce?

I když je to, co jsem napsal naprostá pravda, tak mě vlastně nic moc nového v sezóně nečeká. Právě naopak. Minulý rok jsem dovršil seniorského věku, a tak upustím od závodů Mistrovství světa (MS), kde jsem už v juniorech byl za TOP 10. Musíme si nalít pohár čistého vína a uznat, že když nejsou peníze na rozhazování, nemá cenu se mezi světovou špičku cpát. Na druhou stranu, když ty peníze jsou, jsou to tak krásné a kvalitní závody, že bych snad raději objel celý seriál MS na chvostu, než obrážet české mistráky a závody Mistrovství Evropy (ME). Tím se dostávám k tomu, co bude mou prioritou pro letošní rok. Budu doufat, aby se uskutečnily závody ME, které chci všechny objet. Jeden z nich se pojede i u nás v ČR, tak by to mohla být zajímavá sezóna.

Na závodech MS je TM velice oblíbená a jezdci dosahují výborných výsledků. Co je tvým cílem v enduru? Je to třeba možnost závodit v továrním týmu?

Ano, TM tento rok získala titul mistra světa a ten minulý dokonce dva, takže je v MS oblíbená dost. Doufejme, že se v průběhu dalších let stane oblíbená i u nás. Rozhodně ne cílem, ale snem. Je to sen každého z nás. Je to asi to nejvíc, co můžeš v našem sportu dosáhnout. Dostat se na fabrickou podporu. Pak už si to jen uvědomit, obětovat tomu úplně vše, začít s tím pracovat a nastavit si ty nejvyšší cíle. Z toho už jsem ale dávno vyrostl a tak mi bude stačit, když ve své kariéře dosáhnu alespoň jednou na medaili z Mistrovství Evropy ve třídě za celou sezónu.

Když se ještě ohlédneme zpátky, jak jsi byl spokojený s uplynulou sezónou 2020?

Nevěřím, že někdo byl. Ta sezóna byla ze sportovního hlediska tak omezená koviďákem, že se skoro nic neodjelo. Kdybychom nejeli alespoň na dva závody MS, kam jsem se dostal díky Láďovi Krupičkovi a týmu KBS, tak bych byl smutný až do konce. Takhle jsme si mohli alespoň zazávodit na dvou světových závodech, které se opět připsaly na můj seznam splněných přání a nezapomenutelných zážitků.

V loňské sezóně jsi hájil barvy týmu KBS ÚAMK Unhošť. Budeš reprezentovat stejný tým i letos?

Dohodli jsme se s Láďou Krupičkou, že mi pomůže na závodech Mistrovství Evropy, a tak na těchto závodech budu oblékat žlutý dres. Tým KBS má neuvěřitelné zázemí, které jim může každý v ČR závidět. Byla by hloupost, když o spolupráci se mnou má Láďa zájem, se s tímto týmem na tak náročné závody nespojit. Lidi v týmu jsou skvělí, a to tyhle drahé výlety dělá i mnohem příjemnější a zábavnější. Zbytek sezóny, a tím i závodů, pojedu se svými sponzory, sám za sebe.

Děkujeme ti za rychlý rozhovor a představení tvé letošní sezóny a přejeme ti hodně úspěchů, nejen na závodech!

Já ti mnohokrát děkuji a přeji redakci, ať se jí daří. Všem ostatním přeji pohodový průběh koviďákem.

 

Připravil: Pavel Horák

Foto: Ptk_pic

https://www.motolevel.com/