Mistrovství světa enduro GP Edolo 31. 8. – 2. 9. 2018
Šestý podnik seriálu Mistrovství světa se odjel v horském italském městě Edolo.
Na zkušenou a sesbírat další zkušenosti před nadcházející šestidenní v Chile se vydali jezdci české reprezentace a to Kryštof Kouble, Patrik Markvart, Jiří Hádek, Adolf Živný a Robert Friedrich.
Italské soutěže se značí svojí obtížností a nebylo tomu jinak.
Pořadatelé připravili trať o délce 44 km italským náročným terénem, ale k tomu se ještě dostaneme.
Začneme pátečním prologem, který byl připraven na travnaté louce. Prolog se jezdí ve tvaru osmičky a po dvojici. Tento prolog nebyl nijak náročný. Byl rychlý a jedinou překážkou byly pneumatiky a klády. Jezdil se pod dvě minuty. Naši jezdci jeli bezchybně a ve výsledkové listině si nevedli vůbec špatně. Tento prolog se započítával do sobotní soutěže, jako první měřený test.
V sobotu a v neděli se jely čtyři kola s třemi měřenými testy a dvěma časovými kontrolami.
V sobotu v devět hodin ožilo náměstí v Edolu. První jezdci se vydali na start prvního kola za bouřlivého aplausu italských diváků, kterých bylo všude poměrně dost i za nepříznivého počasí.
Jezdci se po startu vydali terénem k prvnímu měřenému testu a tím byl cross test. Ten pořadatel připravil celý na travnaté louce. Byl hodně rychlý a našim jezdcům velice seděl. Kryštof zde zajížděl skvělé časy a vyrovnal se světové špičce. Po tomto testu se vydali po místní komunikaci do depa, kde byla časová kontrola číslo jedna. Italské soutěže jsou známé svou obtížností, ale hlavně i tím, že pořadatel nenechává moc času do časových kontrol. Rychle natankovat, občerstvit se a zase zpět do sedla a do terénu. Druhá část kola byla podle slov jezdců nejnáročnější. Na jezdce čekal výjezd, kde v každém kole museli tlačit a stálo je to hodně sil a energie. Když se dostali zdárně na vrchol výjezdu, tak se hned museli postavit na start do enduro testu, který byl hodně technicky a fyzicky náročný. Zajížděl se okolo jedenácti minut a nebyla zde ani jedna pasáž, kde si odpočinout. Sjezdy, výjezdy žádná rovinka. Po dojetí testu se opět jezdci vydali terénem k poslednímu měřenému testu a tím byl extrém test. Pro oko diváka velice atraktivní. Dalo se na tento test koukat z ptačí perspektivy. Byl připraven v řečišti, takže tribunou byl most a z něho byl vidět celý test. Zajímavé odkloněnky, které potrápily nejednoho jezdce, přejezd řečištěm, jezdci přejížděli lávky, pod kterými se valila voda z místních hor.
Po odjetí tohoto testu se opět jezdci vrátili po místní komunikaci do depa do časové kontroly číslo dvě.
Jezdci v sobotu a v neděli absolvovali celkem čtyři kola. Počasí se nechtělo moc umoudřit a stále pršelo s občasnými přestávkami.
Všichni jezdci se shodli na tom, že těžší enduro soutěž zatím nejeli.
V sobotu výkony našich jezdců byly skvělé. Nejlepšího umístění dosáhl juniorský reprezentant Kryštof Kouble, který obsadil první den světové soutěže ve své třídě Junior 2 parádní 3. místo. Po dlouhé době tak vystoupal na stupně vítězů při slavnostním ceremoniálu Mistrovství světa endura český jezdec.
Jiří Hádek ve třídě Enduro GP E3 si vyjel 7. místo a Patrik Markvart v nejnabitější třídě Enduro GP E2 si též vyjel 7. místo.
Robert Friedrich ve třídě Youth obsadil 12. místo a Adolf Živný ve třídě Junior 1 si vyjel 13. místo.
V neděli pořadatel přidal dvě minuty do časových kontrol. Trať i testy byly hodně rozbité a počasí se neumoudřilo a stále pršelo. Celý rok se jezdí v prachu. První soutěž na blátě a zrovna tak těžká.
Do neděle se našim jezdcům moc probouzet nechtělo.
V devět hodin se opět náměstím Edola rozezněl zvuk motorů a jezdci se vydali do místního horského terénu, který byl hodně deštěm promáčený.
Kryštof se do prvního kola vydal s vervou. Hned na prvním testu zajel druhý juniorský nejrychlejší čas. Po prvním kole to měl dobře rozjeté a vypadalo to, že i dnes by výsledek nemusel být špatný. Přišla však velká chyba v podobě pádu na endurotestu ve druhém kole a vysoká časová ztráta a konec nadějí na pěkný výsledek. V neděli si Kryštof připsal body za osmé místo ve své třídě Junior 2.
Pádům se nevyhnul ani Patrik Markvart, ale udržel si stejné sedmé místo ve třídě Enduro GP třída E2.
Jiří Hádek se nedělí trošku protrápil a během soutěže nepříjemný zážitek, kdy spadl a přepadem mu utekl benzín a začal mu hořet jeho motocykl. Duchapřítomně se zachovali diváci a pomohli hned Jirkovi motorku uhasit. Škoda na motocyklu není skoro žádná, ale Jirka si lehce popálil zápěstí. Chyběla pak chuť soutěžit, ubyla síla a energie. Jirka si připsal body za osmé místo ve třídě Enduro GP třída E3.
Adolf Živný už v neděli nebojoval s tratí, ale sám se sebou. Sobotní únava, těžká trať, bláto, déšť to Ádu hodně psychicky zlomilo. Byl však hodně statečný, nevzdal a dojel na 15. místě ve třídě Junior 1.
Robert Friedrich v neděli ve třídě Youth připsal 14. místo.
Náročný italský terén a k tomu deštivé počasí udělalo tuto soutěž hodně těžkou a hodně české jezdce prověřila.
Teď jezdce čeká tento víkend poslední klasické enduro ve Mšeně a hned na to se vydají na poslední podnik Mistrovství Evropy enduro a to do Polska, kde máme tři želízka v ohni a naděje na pódiová umístění. Na svůj první evropský start se postaví Jaromír Romančík a spolu s Kryštofem, Jirkou a Patrikem budou chtít konečně získat ten nejcennější kov v družstvech, který jim ve sbírce ještě chybí.
Pája