Druhý podnik evropského šampionátu konaném na Slovensku ve městě Brezno je minulostí.

I tento podnik byl pro českou endurovou reprezentaci velice úspěšný a jezdci si domů odvážejí několik cenných kovů. Pořadatel připravil krásnou, avšak náročnou trať místním terénem.
Jeden okruh měřil 50 km na kterém byla jedna krosová, jedna endurová a extrémní rychlostní zkouška.
Jezdci absolvovali tři okruhy a devět měřených testů, které byly měřeny již od prvního kola.
Celý okruh byl rozdělen na dvě části s dvěma časovými kontrolami.
Mezi časovými kontrolami byly prudké výjezdy a sjezdy, které některým jezdcům dělaly značné problémy.
Některé bažiny a rašeliniště se při sobotní soutěži hodně rozjezdily, a proto byl pořadatel nucen některé úseky přeznačit nebo úplně vynechat v nedělní soutěži.


Naši jezdci se s nástrahami tratě vyrovnali velice dobře. Nejlepšího sobotního výsledku z českých jezdců dosáhl Kryštof Kouble, který skončil na druhém místě v absolutním pořadí. Ve své třídě Junior E2/3 bral plný počet evropských bodů za první místo.
Dalším úspěšným českým jezdcem byl Patrik Markvart, který si ve třídě 250 4t připsal též plný počet bodů za první místo. První místo si ve třídě Over 250 2t připsal Jiří Hádek.
Druhé místo si ve třídě 250 4t vyjel Lukáš Kučera. Jakub Hroneš bral body za druhé místo ve třídě Over 250 2t. Páté místo v kategorii Žen si vyjela Zuzana Nováčková a připsala si tak další evropské body do celkového hodnocení.
Šestá místa si vyjel Robert Friedrich v hodně nabité třídě U21 a Adolf Živný ve třídě 250 2t.
Sedmé místo ve třídě Junior E2/3 si vyjel Ondřej Havrda a David Holý ve třídě Veterán.
Zdeněk Pitel, pro něhož to byl první start na Mistrovství Evropy, sobotní soutěž nedokončil. Při přejezdu měl nezaviněnou kolizi s jezdcem, který zabloudil a v protisměru se vracel zpět na trať.


Neděle byla odstartována opět v devět hodin na místním náměstí v Brezně. Trať se jela stejným směrem. Jezdci absolvovali tři okruhy s devíti měřenými testy.
Pořadatel po sobotní etapě musel některá místa pro jejich nesjízdnost vypustit. Na neděli byla hlášena v poledních hodinách bouřka a předpověď se vyplnila. Na začátku druhého kola se spustila velká průtrž, která hodně ovlivnila průběh na prvním měřeném testu tohoto kola. Část jezdců stihla tuto měřenou rychlostní zkoušku zajet za sucha. To nestihl již Kryštof Kouble, který startoval v největší průtrži a časy se značně zpomalily a rozdíl byl dvacet sekund na jezdce, kteří to stihli bez deště. Než se jezdci přesunuli místním kopcovitým terénem na druhou měřenou rychlostní zkoušku, kterou byl enduro test, přestalo pršet. Naši jezdci vynikají jízdou na blátě, a tak na enduro testu ukázali, že je to jejich parketa a ztrátu z předešlého testu srovnali. Kryštof se pohyboval na druhém místě v absolutním pořadí. Ve třetím kole vedoucí švédský jezdec Albin Elowson měl na cross testu technické problémy na motocyklu, které ho vyřadily ze hry. Ke každému sportu patří štěstí a to se přiklonilo ke Kryštofovi, který tak převzal vedení v soutěži a udržel ho až do cíle.

 

 

Kryštof Kouble, člen ACCR Czech Talent Teamu a jezdec Dukly Praha, tak vyhrál absolutně i druhý podnik evropského šampionátu.
Plný počet bodů připsal i ve své třídě Junior E2/3, a tak při vyhlášení vystoupal dvakrát na nejvyšší stupínek a dvakrát vyslechl českou hymnu.

 

 

Českou hymnu si poslechli i dva čeští endurový reprezentanti a členové Dukly Praha Jiří Hádek ve třídě Over 250 2t a Patrik Markvart ve třídě 250 4t. Na stupně vítězů se postavili dva čeští jezdci Jakub Hroneš a Lukáš Kučera, kteří převzali poháry za druhá místa ve svých třídách. Body za čtvrté místo si z Brezna odváží Adolf Živný ve své třídě 250 2t a páté místo v nejnabitější třídě U21 patří Robertu Friedrichovi.

 

 

Páté místo a další evropské body si domů odváží David Holý ve třídě Senior. Dvě sedmá místa si připsal Ondřej Havrda ve třídě Junior E2/3. Druhý den slovenské soutěže byl smolný pro Zuzanu Nováčkovou, která soutěž nedokončila. A jak sama říká “ Ačkoliv se mi od rána jelo na přejezdech lépe a méně jsem chybovala a padala, tak mě bohužel potkaly technické problémy. Začalo to nefunkční přední brzdou, tu jsem opravila a s penalizaci jsem chtěla dojet alespoň do cíle. To se mi ale nepodařilo.. Motorka mi přestala jet a nemohla jsem ji rozchodit. Později objevena závada – prasklá hadice od chladiče, vytekla voda a motorka přidřená.“

 

Druhý podnik Mistrovství Evropy v enduru je minulostí. Náročná trať v údolí horního toku řeky Hron, na jih od Nízkých Tater a na sever od Slovenského rudohoří byla velkou prověrkou pro jezdce a jejich techniku.
Třetí podnik tohoto seriálu se na konci června přesune na východ a to do lotyšského města  Madona.