V termínu 13. – 15. září 2019 se koná Mistrovství Světa v enduru a to v České republice v Uhlířských Janovicích. Pořadatelem je Enduro klub Uhlířské Janovice v AČR pod vedením bývalého jezdce endura a současného manažera české endurové reprezentace panem Jiřím Pošíkem, Enduro v Uhlířských Janovicích má několikaletou tradici jak v pořádání domácích šampionátů, ale i evropských. První podnik Mistrovství Evropy se zde odjel v roce 2013 a byl to podle slov jezdců jeden z nejhezčích a nejobtížnějších podniků právě v pořádaném šampionátu. V roce 2014, kdy vypadlo z kalendáře ME endura Maďarsko, se představitelé FIM Europe obrátili opět na Enduro klub Uhlířské Janovice o znovu pořádání evropského závodu. Letos Uhlířské Janovice ožijí. Zavítá sem světová endurová elita v čele s Bradley Freemanem, Stevem Holcombem,  Alexem Salvinim,….. a spousta dalších. Nesmíme zapomenout i na české jezdce. Na start se samozřejmě postaví Kryštof Kouble a Patrik Markvart, kteří se tento rok účastní celého seriálu Enduro GP. Na startovní listině určitě nebudou chybět další česká jména a jezdci Mistrovství ČR.

Zajímavostí Enduro GP bude pro české diváky a fanoušky tohoto motoristického sportu páteční prolog. Jezdci jezdí paralelně na trati ve tvaru osmičky na čas, který je započítáván do sobotní soutěže jako první speciální test. Na jezdce v sobotu a v neděli čeká trať dlouhá 69 km s třemi měřenými rychlostními zkouškami a dvěma časovými kontrolami. Takže v součtu to bude 207 km a 10 měřených rychlostních zkoušek. Jako první zkouška, která se pojede bude extrém test. Tento test je novinkou a jezdci ho pojedou cca dvě a půl minuty. Druhou rychlostní zkouškou bude enduro test, který dobře někteří jezdci znají.. Tento test je velice technicky náročný a cca 12 minut dlouhý. Třetí rychlostní zkouškou bude cross test, který se pojede na Koblasku na louce a bude dlouhý cca 8 minut. V závěru celého dne si jezdci, těsně před dojezdem do cíle, ještě jednou dají extrém test. Časové kontroly budou dvě. Jedna na Koblasku a druhá přímo v depu.

Kdo se ještě nikdy nebyl podívat v Uhlířských Janovicích na enduru, tak neváhejte. Páteční prolog,  náročný a zároveň pro diváky atraktivní enduro test ve Starý Huti, kde bude k vidění spoustu zajímavých úseků a nebo Koblasko, kde můžete sledovat neskutečnou rychlost předních světových endurových jezdců. Viz. videa z předešlých ročníků.

Uhlířské Janovice ožijí ve čtvrtek 12. září, kdy budou vpuštěny na náměstí nejdříve kamiony továrních týmů a poté se bude postupně  zaplňovat ostatními týmy.