Libor Podmol dneska v top 30!🔥(29.) „Zatím můj nejlepší výsledek tady na Dakaru. Celkem fajn změna po včerejší ranní depresi, když jsem nemohl hýbat s prsty na rukou. Dnes byl ze začátku hodně náročný a technický písek, na startu pršelo, pak slunce, pak zas pršelo a pak zas slunce😁 (nemám tady sebou pláštěnku, fakt sem nečekal, že v Saúdské Arábii bude pršet😅.) Nicméně se mi podařilo dojet fajn skupinku se kterou jsme závodili až do konce etapy, kde zas bylo slunce, kameny a šotolinové Prašné cesty…
Dnes je maratonská etapa, takže jsme se nevrátili do depa k mechanikům a nocujeme tady všichni jezdci společně na zemi v jedné tělocvičně. Dnes celkem 780km z toho 460 speciálka. Zítra první jezdec vyráží ve 4.ráno“🤦🏻🤘😁.

Několikanásobný domácí šampion v motokrosu na Dakarské rallye nezpomaluje. Naopak! Martin Michek v nedělní maratonské etapě vybojoval 12. místo a na prvního závodníka ztratil osm a půl minuty. „Etapa se mi líbila a myslím, že se mi povedla,“ prohlásil jezdec z týmu ORION – Moto Racing Group. To Milan Engel měl na trati technický problém s čerpadlem a ztratil skoro hodinu a půl. V celkovém pořadí zatím drží 27. místo.

Orion – MRG Martin Michek

Začátek maratonské etapy se odehrál v dunách a na závodníky čekalo mnoho nebezpečných úseků. „Ze začátku to bylo hodně drsné. Prvních 120 kilometrů se jelo po velkých dunách, mezi nimi byl hutný písek a občas tráva. Když se na to najelo, tak to nepříjemně koplo, terén byl rozbitý. Potom se to stočilo na tvrdší povrch, což bylo lepší. Více jsem si to užíval. Tentokrát byla jízda v písku velkým marastem,“ popisoval Michek nedělní dění v Saudské Arábii.

Jezdec českého týmu opět potvrdil příslušnost ve špičce, když zajel dvanáctý čas. A stejně jako v pátek ho od vítěze dělilo méně než deset minut. V předešlé etapě ale následně dostal minutovou penalizaci za překročení stanovené rychlosti. „Vyšla mi navigace a dostal jsem se hodně dopředu. Někteří kluci bloudili. Dvanácté místo je perfektní výsledek, já jsem za  to moc rád. A budeme bojovat dál. Všichni, kdo nám fandí, tak nás sledujte na našich sociálních sítích. Moc nám vaše podpora pomáhá,“ dodal Michek, který celkově drží 18. příčku.

Jeho týmový kolega z ORION – Moto Racing Group měl v neděli problémy. Milan Engel se potýkal s poruchou zadního čerpadla na nádrži, během etapy musel zastavit a opravovat. „Odehrálo se to na devadesátém kilometru, pravděpodobně se jednalo o chybu v elektrice na přepínači na nádrže. S opravou mi pomohl v bivaku David Pabiška, zkoušeli jsme různé věci a nakonec se to podařilo. Zítra tak mohu normálně odstartovat,“ tvrdil Engel, který dojel v maratonské etapě na 43. místě.

Orion – MRG Milan Engel

Tovární jezdci mají privilegia: místo v hale spí v karavanech

Specialitou maratonské etapy je skutečnost, že jsou závodníci oddělení od svých týmů. A spí společně v jedné hale. Letos až na výjimky… „Jsme v hale všichni kromě jezdců z továrních stájí. Ti mohou spát ve svých karavanech. Nevím, proč tomu tak je,“ divil se Michek. Zástupci týmu ORION – Moto Racing Group chtěli po pořadatelích vysvětlení.

Z našeho pohledu je to nestandardní řešení. Byli jsme kvůli tomu za ředitelem závodu, který nám odpověděl, že to chápe. A že je to rozhodnutí na poslední chvíli, doposud to tak nebylo. Organizátoři se ale odvolávají na koronavirovou pandemii, někteří závodníci nechtěli spát s dalšími v jedné hale. Z mého pohledu tohle rozhodnutí na Dakar nepatří,“ prohlásil Ervín Krajčovič.

Orion – MRG Milan Engel

 

12. místo Martin Michek

28. místo Jan Brabec

29. místo Libor Podmol

41. místo David Pabiška

43. místo Milan Engel

45. místo Roman Krejčí

48. místo Rudolf Lhotský

https://dakartiming.eu/#/times