Jezdci z týmu ORION – Moto Racing Group ale náročný den na Dakarské rallye přežili a posunuli se celkovým pořadí dopředu.

Orion – MRG Milan Engel

Milan Engel se blýskl patnáctou příčkou v etapě a celkově drží 21. místo. „Za výsledek jsem moc rád. Určitě se mi pojede lépe z předních pozic,“ prohlásil v cíli Engel. To jeho kolega Martin Michek se trápil. „To, co se dělo na trati, bylo drsné. Dlouho jsem bloudil a ke konci jsem měl pád.“ Bývalý elitní motokrosař dojel v úterý na 20. místě, v celkovém pořadí se však posunul na skvělé třinácté místo.

Tohle byla skvostná etapa pro ORION – Moto Racing Group. Dva čeští jezdci v nejlepší dvacítce? To se jen tak na Dakarské rallye v motocyklové kategorii nevidí! Navíc během úterka museli favorité končit, pro zraněné létaly vrtulníky. „U všech pádů jsem projížděl. U Poláka Giemzy jsem se zastavoval a ptal se, jestli je v pořádku,“ popisoval náročný den Martin Michek. Své nejlepší umístění v etapě si připsal Milan Engel – patnácté místo je jedno z jeho nejlepších v kariéře na Dakaru. Maximem zůstává devátá příčka, kterou vybojoval před dvěma lety.

Jaká byla podle něho klíčová strategie? „Hlavně být pozorný, protože na trase byly skryté waypointy a musel si člověk pro ně zajet. Kdo jel hlavou, tak měl navrch,“ dodal Engel. Trasa během úterka vedla velmi náročným terénem. „Duny nebyly žádné, byl tam hlavně písek a v něm vylezlé šutry. Bylo to strašně ubíjející a velmi dlouhé na psychiku,“ doplnil jezdec, kterého v předchozí maratonské etapě brzdily technické problémy. „Bohužel i během úterka to blblo. Se samotným čerpadlem už nebyly problémy, ale motorka mi moc nešla nastartovat. V elektronice je furt nějaký hokej a musíme na to přijít.“

Orion – MRG Martin Michek

Michek bloudil a spadl

Náročné chvíle prožil Michek, který po dojezdu do cíle přiznal, že si vybral svůj den. „Od dvacátého kilometru jsem bloudil, což mě stálo 25 minut. Než mi došlo, že jedu zcela mimo, tak to byla dlouhá doba. Skoro jsem pak nevěděl, na jaké místo se mám vrátit. Bylo to pro mě frustrující,“ tvrdil Michek, který se pak rozjel a pohyboval se kolem dvanáctého místa. Před tankovacím bodem ale opět zabloudil a ke konci se potýkal s pádem.

„Přihodilo se to v řečišti. Vjel jsem do pole kamenů, jeden z nich mi nakopl zadní kolo, přetočil jsem se a mě to katapultovalo do vzduchu. Nicméně jsem se posbíral, motorka a já jsem v pohodě,“ popisoval Michek, který na nejlepšího ztrácí hodinu a padesát minut, celkově je třináctý. „Dakar se chýlí ke konci a špička tlačí na pilu, proto se dělají chyby. Celkové třinácté místo mě těší, je krásné. Ale určitě by mě těšilo víc, kdyby závodníci byli v pohodě, závodili se mnou, a já je překonal svojí rychlostí.“

Podle Engela se dají čekat v následujících dnech další náročné trasy přes kamenné cesty a vyschlé řečiště. „Bude to podobný terén, tedy hodně kamení a dost tvrdý povrh. Ve čtvrtek nás čeká v tomto 511 kilometrů, což bude rozhodující den,“ dodal Engel. Úterní etapu si pochvaloval Ervín Krajčovič, šéf týmu ORION – Moto Racing Group. „Je to skvělá výchozí pozice – Martin je dostatečně motivovaný, aby v následujících dnech uspěl a pohlídal si navigační chyby. Milanovi se po technických potížích v maratonské etapě zvedla nálada a chce se posunout výš. Víme moc dobře, že na lepší umístění rozhodně má.“

 

Dneska 460 závodních km a 22.místo😁 (zase moje nejlepší umístění tady na Dakaru, asi fakt zraju jak víno😂, jen ty moje ruce to je peklíčko🔥). Ano jsme v cíli 11.etapy na Rally Dakar a zítra nás čeká poslední etapa. Ještě jednou díky moc všem co mi v téhle misi pomohli nebo fandili. Zítra to dokončím a i s celým @podmoldakarteam si stoupneme na to vysněné Dakarské podium.👊

 

 

Jedenáctá, předposlední etapa Dakaru 2021 měla původně měřit 511 kilometrů, ale byla zkrácena na 466 km z důvodu dešťů v okolí cíle, který podmáčel cesty rychlostního testu.

Etapa startovala přímo z bivaku v Al Ule a kromě úseků ve vyschlých řečištích, čekala na závodníky i 100 kilometrová pasáž s velkými dunami. Po etapě čekalo na závodníky ještě 132 kilometrů přejezdu.
Jednalo se o nejdelší a podle mnohých i o nejtěžší etapu 43. ročníku Dakaru.
David Pabiška absolvoval etapu bez sebemenších problémů a vyjel si 33. čas a v celkovém pořadí mu patří 31. příčka. V pořadí Original by Motul dojel David etapu na 4. místě a ta mu patří i v celkovém pořadí kategorie.
Rudolf Lhotský dnes dojel na 42. místě a stejná příčka mu patří i v celkovém hodnocení. V pořadí Original by Motul se po 9. místě v etapě nic nezměnilo a i v celkovém pořadí je Ruda devátý.
Předposlední etapa zavede závodníky zpět do Jeddahu, kde na všechny úspěšné čeká cílová rampa Dakaru 2021.

15. místo Martin Michek

21. místo Libor Podmol

27. místo Milan Engel

31. místo David Pabiška

33. místo Jan Brabec

42. místo Rudolf Lhotský

44. místo Roman Krejčí

https://dakartiming.eu/#/times