Pátý podnik seriálu mistrovství světa se jezdcům vryje do paměti. Páteční prolog nezačal dobře. Došlo k  tragické smrti místního jezdce Jaroslava Dira. V úvodu prologu měl slovenský jezdec ošklivý pád a i přes veškerou snahu lékařského týmu na místě Jaroslav Diro, který závodil ve třídě Enduro Open 4 Stroke, bohužel  svým zraněním podlehl. Prolog byl zcela zrušen. Jezdci uctili památku tohoto jezdce, že symbolicky projeli tento prolog a diváci mu naposledy zatleskali.
Pořadatel připravil čtyři testy na kolo. Dvě endura, jeden kros a jeden přírodní extrém. Obě endura se v průměru jezdily přes devět minut a to technicky náročným terénem. Cros test jezdci jezdili přes 8 minut a extrém test, který byl sic krátký, ale technicky náročný, Vedl blátivým kamenitým kaňonem. Výjezdy z tohoto kaňonu začaly dělat jezdcům značné problémy. Po druhém testu odstoupil ze soutěže lídr tohoto seriálu Brad Freeman, který měl na posledním italském mistráku na prologu pád a byl z toho silný otřes mozku a skončil v péči lékařů. Včera se mu rozostřovalo vidění, a tak musel soutěž ukončit. Josep Garsia, který měl ošklivý pád na MS ve Švédsku před čtyřmi týdny, kde si zlomil klíční kost a k tomu si vykloubil loketní kloub se postavil na start slovenské soutěže, aby neztratil body. To se nestalo a ve třídě E1 skončil na třetím místě a v absolutním skončil na místě osmém.
Souboj o první místo sváděli jezdci Steve Holcombe, Andrea Verona a Will Ruprecht, kterému se letos ještě nepodařilo navázat na loňské úspěchy. Slovenská těžká soutěž ho zřejmě bavila a první den si připisuje body za třetí místo v absolutním pořadí. Druhý skončil Andrea Verona, který s přestupem na jiný obsah, nezajížděl to na co jsme byly v předešlých sezonách zvyklý. Body za první místo si připisuje Steve Holcombe.
Český jezdec Kryštof Kouble skončil ve třídě Enduro 2 na osmém místě.
V juniorské třídě si body za páté místo ve třídě Junior 2 připisuje Matěj Škuta,
V téže třídě bere body za osmé místo Matyáš Chlum a za deváté Jarda Kalný.
Ve třídě Open 2t skončil na druhém místě Jiří Hádek a na třetím Robert Friedrich.
Ve třídě Open 4t bere body za druhé místo Jakub Hroneš.
Jezdci mají za sebou první hodně náročný den po slovenských kopcích. Snad přes noc nabrali sílu do druhého dne, který bude pokud předpověď počasí vyjde, ještě náročnější.
Jestli zaprší držím palce všem jezdcům. Takhle je to obtížná soutěž i za sucha